Mermer Nasıl Temizlenir?

Bakımı

Mermer tezgah veya masa üstlerinde sık kullanılan bir malzemedir. Yapısından dolayı kolayca lekelenip, çizilebilir. Mermer yüzeyler genellikle koruyucu bir tabaka ile kaplıdır. Kullanımınıza göre bu kaplama her yıl veya iki senede bir tekrarlanabilir.

Rutin temizlik nazikçe yapılmalıdır. Mermer yüzeyin haftada bir veya iki kez yumuşak bir bez ile tozunu alın. Mermeri belirli aralıklarla ılık suyla nemlendirilmiş bir bezle temizleyin. Beze bir parça bulaşık deterjanı da koyabilirsiniz. Sabunu başka bir nemli bezle silin. Mermer temizliğinde tuzruhu, sirke gibi sert ve aşınıdırıcı özellikli temizleyiciler asla kullanılmamalıdır, çünkü asitler mermeri eritir. Hırdavatçılarda bulabileceğiniz mermer cilasını düzenli olarak uygulayarak, mermer yüzeyinizin parlaklığını korumasını sağlayabilirsiniz.

Mermerin lekenlenmesini önlemek için bardak altlığı ve nihale kullanın. Sert objelerin altına kumaş koymazsanız, mermer çizilebilir. Mermere bir şey döküldüğünde hemen nemli bezle temizleyin ki leke işlemesin.

zemin-temizligi

Mermer Üzerindeki Lekeler

Boyalı lekeler: Meyva, kahve, içki ve nikotin lekeleri içine birkaç damla amonyak katılmış çamaşır suyuyla ovuşturulunca yok olurlar. Sonra duru suyla silmeyi ihmal etmeyin.

Mürekkep lekesi:
Birkaç damla amonyak ve %20 oranında oksijenli su karışımıyla lekeleri ovun. Kuruyunca mermerlerinizi yumuşak bir bezle parlatın.

Yağ lekeleri:
Mermer üzerindeki yağ lekelerini çıkartmak için benzin kullanın. Ancak bu işi ateşten uzakta yapmayı sakın ihmal etmeyin.

Sararan mermerler:
Sabunlu suyla silin. Sonra tuz katılmış limon suyuyla ovuşturun. Durulatıp kurutun.

Pas lekeleri:
Oksalit asit pas lekeleri için birebirdir. Bir kaşık oksalit asidi az miktardaki sıcak su içinde eritin. Buna batırdığınız bir bezle lekeli yerleri ovun.

Beyaz mermerler:
Bol tuz ilave edilmiş limon suyuyla ovun. Bir fanila parçasıyla parlatın.